Пн-пт: 09.00-19.00, сб: 10:00-16:00, нд: вихідний
ru ua
Замовити дзвінок
Товарів: 0 (0 ₴)
Особистий кабінет
Обране
Порівняння
+38 (050) 044-70-07
вул.Озерна, 10, Петропавлівська Борщагівка, м.Київ
Пн-пт: 09.00-19.00, сб: 10:00-16:00, нд: вихідний

MQA - аудіоформат, який рятує Музику

MQA (Master Quality Authenticated) — «аутентифікаційно підтверджена якість» назва технології та кодека, що має безліч патентів, та власну філософську концепцію. MQA народжений в Meridian Audio під керівництвом Боба Стюарта, став окремою компанією, маючи амбіційні плани об'єднати виробників високоякісних цифрових аудіосистем, запропонувавши технологію, яка дає слухачу аудіо контент якість та мастерінг якого схвалений виконавцем твору.

Боб Стюарт та британська фірма Meridian розробила першій в світі цифровий гучномовець із вбудованим підсилювачем, перший аудіофільский CD-плеєр та першій цифровий процесор об'ємного аудіо. Формат MLP (Meridian Lossless Packing), який дозволяє без компресії записувати DVD-Audio / HD-DVD / Blu-ray - також був розроблен за мурами компанії Meridian.

Meridian презентували MQA в 2014 році, а перша демонстрація технології для широкого загалу відбулась у Лас-Вегасі на CES 2015. Відразу зацікавленість в підтримці нового формату виявили декілька стрімінгових сервісів цифрового аудіо, та провідні виробники Hi-Fi техніки та рекордингові компанії -  Pioneer, Onkyo, Meridian Audio, 7digital, Lindberg Lyd (2L) Mytek та багато інших. На Munich High End Show 2016 аудіо гігант Warner Music Group зробили заяву о довгострокової ліцензійній угоді із MQA. У травні того ж року RIAA, A2IM та DEG (The Digital Entertainment Group) підтвердила та дозволили MQA використати офіційний логотип галузі «Hi-Res MUSIC».

 З початку 2017 року MQA отримали можливість слухати абоненти Tidal «HiFi». В березні 2018 заробив віртуальний концертний сервіс «Live», на меті якого було збереження аутентичної якості живих виступів артистів.

 

Нащо потрібен MQA?

Більшість цифрової музики, яку ми слухаємо - файли MP3, AAC, FLAC розробились не артистом, а сервісом на кшталт Apple Music чи Яндекс на основі  майстер-файлів студійної якості, які надали музикальні лейбли. Тобто оригінальний аудіо твір проходить додатковий мастерінг заради компресії та комерційних особливостей трансляції музики (коли калічать динамічний діапазон запису, роблячи гарно чутними всі звуки аудіо треку). Набір стандартів, які б регулювали відповідність версій треку його оригіналу зміг би виправити положення, аде на практиці це оказалось нездійсненим. А як щоб артисти прослуховували версії до їх релізів? Але це також надто складно, наприклад у гігантів індустрії звукозапису, наприклад Warner буває до 60 різних версій треку із різним мастерінгом, для різних фізичних носіїв, різних аудіо форматів, під різні аудіо платформи. І це ще не стосується десятків або сотень "рипів" с дисків або платівок, які можна скачати із інтернету.

 Технологія MQA має вирішити цю проблему, контролюючи весь ланцюг виробництва музики, та доставку до слухача, починаючи із студії. Завдяки кодеру MQA, продюсер має можливість точно почути, яким почує трек слухач. Аудіо, кодоване в MQA доставляється стрімінговим сервісам в вигляді готових файлів. Теж стосується завантаження музики в MQA із сайтів - версія пісні в MQA унікальна, та можна забути про десятки версій та роздумів яка із них більш схожа на оригінал. Аудіо файли  MQA не підлягають додатковим перетворенням (спотворенням), та містять музику схвалену виконавцем.

  MQA — це не тільки гарантована автентичність запису. Технологія MQA інтегрується в процес підготовки запису, покращуючи якість цифрового аудіо. Винахід Meridian зменшує ефекти розмивання часу "time-smearing" що чутні як поперед-дзвін чи відлуння, які виникають внаслідок зсуву фази аудіо сигналу, та завжди присутні на цифровому аудіо. Розмивання часу приходу бітів -  проблема, із якою зіткнулись ще при появі формату CD. Теоретично частота дискретизації 44,1 кГц була досить високою, щоб обдурити вуха, вважаючи, що цифровий звук насправді аналоговий. Але цього не було... Стерео - погане, відсутня атмосфера концертного залу -  звук здавався неживим... Що може піти не так? Біти є бітами. Ми маємо справу лише з нулями та одиницями! Так, але краще, щоб вони були в належному порядку, "не плутались в черзі". Розмивання часу відбувається, коли вони, так би мовити, вийшли з синхронізації це і є джиттер, який спотворює звук, а перетворювачі аналогового сигналу в цифровий - головні його джерела. Тобто кабелі, та елементи цифрових мікросхем також вносять спотворення, але, із ними можна боротись, але якщо файл вже калічений - важко це якось виправити.

 

  

Більшість з нас ніколи не чули цифрову музику, яка б не була б хоч мінімально спотворена ефектом time-smearing - це явище є побічним негативним ефектом цифрового запису та відтворення музики, який виникає внаслідок використання фільтрів. За відгуками слухачів, які мали можливість порівняти якість музики в MQA та скомпресованих файлів - різниця чутна!

 

MQA не є конкурентом Hi-Res, а навпаки народився для більш зручного розповсюдження музики високої розподільної здатності. Як відомо перевести аналогову музику в цифрові формати можна двома методами: 1) lossy - коли внаслідок алгоритму перетворення та компресії частина музичної інформації зникає 2) lossless -без спотворень. lossy-Файли економлять місце/пам'ять та зменшують трафік, і є актуальними для мобільних пристроїв та при недостатньо швидкому інтернеті. Компресія забезпечує економію місця, але при цьому зникають дрібні деталі та нюанси твору, головним чином в ВЧ спектрі. Музику на lossy-копії пісні можна впізнати, вона може передавати настрій і радувати, але вона ні є точним відображенням оригінального запису.

Формати без спотворень - FLAC або WAV зберігають первісну якість звуку але файли мають великий розмір - вони подекуди в декілька разів більші, ніж MP3. lossless-Файли можна використовувати для Hi-Res-аудіо, тобто таких, якість яких вища за CD (> 16 біт / 44.1 кГц), але розмір файлу збільшується ще більше, та це стає перепоною для потокової передачі на мобільні пристрої.

 HD-якість при меншому розмірі файлу? Відтепер із MQA — так!

Як приклад - пісня «Like A Virgin» Мадонны. При кодуванні в FLAC-файл  192 кГц / 24 біт, розмір файлу становить 135,3 МБ. MQA-версія, яка має такий же рівень розподільної здатності, має розмір 46,2 МБ. Тобто - в три рази! Навіть в порівнянні із FLAC 96 кГц / 24-біт версія MQA має вдвоє менший розмір.

 MQA не здатен конкурувати із MP3-файлами  по розміру, але забезпечує якість звуку кращу ніж CD - повноцінний Hi-Res Audio та й ще із вирішеними проблемами розмазування часу (time-smearing), при цьому "важить" не більш, ніж звичайний FLAC CD-якості.

  Формат MQA має магічний алгоритм "згортання" (folding) музичного файлу, який дозволяє зменшити його місткість. Треки в MQA слухач отримує із всією необхідною інформацією, необхідною для відтворення музики студійної якості. При цьому HD-маркери вкладаються в структуру цифрового треку, і не відтворюються без відповідного декодера. Таке просте рішення і робить неможливе - файл MQA забезпечує високу розподільну здатність при розмірі, порівнянному із файлом CD 48 кГц / 16-біт.

 Перше «згортання», може «розгорнути» будь який девайс із інстальованим MQA Core Decoder (наприклад Tidal для Android, iOS чи PC), таким чином можна досягнути максимальної якості 24 біт / 96 кГц.

 Друге та третє згортання забезпечують дійсно якість HD, але це вже  потребує застосування відповідного "заліза" — MQA Renderers and Decoders. Спеціальні декодери-перетворювачі виробляються Meridian та компаніями, що підписали угоду із MQA.

 Є ще один важливий момент MQA потік можна запакувати у всім знайомі loseless файли-контейнера — FLAC, WAV, AIFF и ALAC. При завантаженні MQA з інтернет-магазину, ім’я файлу  має бути наприклад, «artist-song.mqa.flac» замість «artist-song.mqa». Це дуже зручно і надто важливо, бо дає зворотну сумісність. Такий файл можна програвати звичайним програвачем із підтримкою FLAC, або навіть записати на компакт диск і слухати на  CD-програвачі, виготовленим в 90-х роках ХХ-го сторіччя!

Як іде знайти музику в MQA?

Музику в MQA можна купити на сайтах: 2L (http://www.2l.no/), Music Store , Onkyo Mussic, and HighResAudio, завантаживши файл. Файл  MQA в магазині 2L коштуватиме 22 Євро. Tidal Masters – колекція треків на відомому стримінговому сервісі входить в преміум-пакет Hi-Fi ($20 на місяць).

При завантаженні Tidal для iOS, Android чи то PC, автоматично ставиться програма MQA Core Decoder, що дає змогу слухати музику із якістю, кращу за CD.  Для прослуховування HD-контенту MQA вже знадобиться рендерер/декодер MQA.

Fiio M11/M11PRO, iBasso DX220, Sony, Aslell&Kern (перечень зростає) товаришують із MQA, та програють його напряму в ЦАП. USB-ЦАП AudioQuest Dragonfly дозволяє слухати MQA комп’ютера. ЦАП TEAC NT-505 та Mytek Brooklyn дозволять якісно відтворювати усі згортки HD-контенту MQA, та слухати на якісній Hi-Fi системі.

Але почути всі переваги формату MQA в повному обсязі найкраще дозволить обладнання Meridian. Переконатись в цьому можна в нашому шоурумі, де завжди підключені декілька комплектів цифрових акустичних систем Meridian, керує якими плеєр ROON, є доступ до Tidal Hi-Fi.

Джерела: 

https://www.mqa.co.uk 

https://www.meridian-audio.com 

#Hi-Fi #ROON #Meridian #MQA #Tidal #Боб_Стюарт #lossless #Hi-Res #HD-Audio #2L #Dashaus

01.10.2021
Viber Telegram Facebook Whatsapp